Ogłoszenia parafialne
21.12.2025 - IV Tydzień Adwentu
- Przeżywamy dzisiaj (ostatnią) IV Niedzielę Adwentu. Zakończenie Rorat w Wigilię Bożego Narodzenia (środa) rano o 7.00.
- Spowiedź przedświąteczna dzisiaj (20 min) przed każdą Mszą. Spowiadać będziemy też w najbliższe dni rano i wieczorem (30 min przed każdą liturgią) oraz dodatkowo w Wigilię po Roratach do ostatniego penitenta. Zachęcamy by zgodnie z tradycją i pobożną praktyką, każdy katolik poprzez spowiedź przygotował się właściwie do przeżycia Bożego Narodzenia.
- We środę WIGILIA. Po zmroku zasiądziemy do tradycyjnych wieczerzy wigilijnych. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżycia tego wieczoru: wspólna modlitwa poprzedzona odczytaniem Ewangelii o narodzinach Jezusa (np. Łk 2,1-20), łamanie się opłatkiem, uroczysty posiłek, śpiewanie kolęd. Zadbajmy o chrześcijański charakter tego wieczoru. Pasterka (w naszym kościele) o godz. 22.00. Wszystkich serdecznie zapraszamy na powitanie Nowonarodzonego. Składka z Pasterki przeznaczona będzie na Fundusz Obrony Życia SOS.
- We czwartek Boże Narodzenie. Msze w pierwszy i drugi dzień Świąt jak w niedzielę. Wszystkim parafianom i gościom już dzisiaj życzymy błogosławionego przeżycia Tajemnicy Narodzenia. 26 grudnia 2025 – Drugi dzień świąt – nie obowiązuje post piątkowy (świętujemy).
- W niedzielę za tydzień Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. W tym dniu zawierzamy Bogu rodziny z ich wszystkimi radościami i smutkami. Niech Rodzina z Nazaretu, będzie dla małżeństw wzorem wiary, miłości i poświęcenia dla dobra współmałżonków i dzieci.
- Do dzisiaj zbieramy Deklaracje tegorocznej wizyty kolędowej, którą rozpoczniemy po Nowym Roku. Informację o planowanych terminach, przekażemy w przyszłą niedzielę (28 grudnia).
- Dziękujemy osobom zaangażowanym w prace, przygotowania naszej parafii do Świąt Bożego Narodzenia: kapłanom za roratnie kazania i dyżury w konfesjonałach, s. Hannie za troskę o najmłodszych na Roratach, s. Iwonie za zaplanowanie i przygotowanie świątecznego wystroju ołtarza i szopki, kościelnym Panom: Przemkowi, Janowi, Markowi i Pani Irenie oraz wolontariuszom: Bogdanowi, Sebastianowi, Wiesławowi i Elżbiecie za przygotowanie choinek oraz oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz kościoła, Paniom Irenie i Annie za porządki w kościele i na zapleczu, Państwu Elżbiecie i Wiesławowi za pomoc w porządkach na zewnątrz i na plebanii, Zespołowi Charytatywnemu i wolontariuszom za przygotowanie i przeprowadzenie Akcji rozprowadzania opłatków i świec wigilijnych oraz zorganizowanie świątecznych paczek i rozniesienie ich do potrzebujących. Scholi i ministrantom za Akcję sianko. Wszystkim ofiarodawcom, za złożone ofiary na choinki i wystrój świąteczny kościoła.
- Przypominamy, że od pierwszego stycznia 2026, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Niedzielę i Święta, zniknie Msza o 10.30 a pojawi się w jej miejsce Msza o 10.00.
- W liturgii tygodnia oktawy Bożego Narodzenia:
piątek – Święto Św. Szczepana, pierwszego męczennika (drugi dzień Świąt Bożego Narodz.)
sobota – Święto Św. Jana apostoła i ewangelisty (tradycyjne poświęcenie i kosztowanie wina) - Dzisiaj na każdej Mszy poświęcenie sianka na stoły wigilijne. Schola i ministranci, rozdawać będą przygotowane pakiety każdemu uczestnikowi przy wyjściu. Prosimy, zabrać je wraz z życzeniami do naszych domów. Dobrowolne ofiary złożone przy tej okazji, zostaną przeznaczone na zimowe wyjazdy w/w grup. Kto jeszcze nie nabył opłatków i świec na stół wigilijny, możne to zrobić w zakrystii.
14.12.2025 - III Tydzień Adwentu
- Dzisiaj III niedziela Adwentu zwana GAUDETE. W wieńcu adwentowym zapalamy trzecią różową świecę, wyrażającą radość naszego oczekiwania. Od wtorku 16 grudnia rozpoczniemy Nowennę do Dzieciątka Jezus.
- W najbliższą sobotę 20 grudnia 2025 o godz. 11.00 uroczysty ingres do Katedry Wawelskiej nowego Metropolity, a naszego rodaka Ks. Kard. Grzegorza Rysia. Zachęcamy (w miarę możliwości) do udziału i modlitwy w jego intencji.
- Do Świąt pozostało zaledwie 11 dni. Zachęcamy by spowiedzi przedświątecznej, nie odkładać na ostatnią chwilę. Kapłani będą dostępni w tygodniu: rano 6.40-7.00, wieczorem 18.00-18.30; w przyszłą - ostatnią niedzielę przed Świętami: między Mszami (20 min przed każdą liturgią).
- Adwentowe RORATY w kościele codziennie w tygodniu od poniedziałku do soboty o 7.00. Wcześniej o godz. 6.40 Godzinki ku czci NMP. Zapraszamy na wspólne czuwanie.
- Do skarbon zbieramy ofiary na choinki i świąteczny wystrój kościoła. Choinki zakupimy w najbliższym tygodniu i powoli rozpoczniemy prace związane z wystrojem.
- Jeszcze dzisiaj, Zespół Charytatywny rozprowadza świece Caritas - Wigilijnej Pomocy Dzieciom i poświęcone opłatki na stół wigilijny. Każda ofiara powyżej 15 zł za małą świecę i 20 zł za dużą oraz dobrowolna ofiara za opłatki, wspiera dzieło dobroczynne naszej parafii, a szczególnie fundusz organizacji świątecznych paczek żywnościowych dla samotnych i potrzebujących, które dostarczymy jak co roku przed wigilią do 40 osób. Z racji trwającej akcji kwesty charytatywnej w 3-ą niedzielę grudnia nie będzie.
- Przedświąteczne odwiedziny chorych w najbliższy piątek 19 grudnia: Proboszcz i Ks. Wikariusz - od 9.00, Ks. Stanisław - od 15.00 (zgłoszenia do Mszy wieczornej w środę)
- Za tydzień na każdej Mszy poświęcenie sianka na stoły wigilijne. Scholka i Ministranci, rozdawać będą przygotowane pakiety każdemu uczestnikowi liturgii przy wyjściach. Dobrowolne ofiary złożone przy tej okazji, zostaną przeznaczone na wyjazdy grup.
- Deklaracje zgłoszenia tegorocznej wizyty kolędowej zbieramy do przyszłej niedzieli (21.12.2025). Jeśli ktoś jej jeszcze nie dostarczył lub zapomniał wypełnić prosimy zrobić to niezwłocznie. Czyste blankiety można wypełnić na miejscu w zakrystii. Przypominamy, że z powodów formalnych każdy katolik, ma obowiązek raz w roku potwierdzić swoje zamieszkanie na terenie naszej parafii i uzupełnić kartotekę osobową. Można tego dokonać podczas kolędy w mieszkaniu lub odwiedzając kancelarię. Informację o planowanych terminach wizyt duszpasterskich, przekażemy do wiadomości w niedzielę (28 grudnia) w ostatnią niedzielę roku. Przypominamy też, że w tym roku należy zgłosić chęć otrzymania papierowej wersji Biuletynu Parafialnego 2025 (wersja elektroniczna dostępna będzie na stronie parafii), Kolędę rozpoczniemy od 2 stycznia.
- W minioną niedzielę składka inwestycyjna wyniosłą 9 910 zł. Za wszelkie złożone ofiary serdecznie dziękujemy. Przed świętami planujemy jeszcze ustawienie nowych gablot z ogłoszeniami przy pochylni od ul. Komandosów.
- W minionym tygodniu pożegnaliśmy: + Eugeniusza Dudę. Pomódlmy się za zmarłych: „Dobry Jezu...”.
07.12.2025 - II Tydzień Adwentu
- Dzisiaj 2 Niedziela ADWENTU i I-grudnia. Po każdej Mszy, chwila zatrzymania i modlitwy podczas Adoracji przed Najświętszym sakramentem. Tradycyjnie zbieramy dzisiaj składkę inwestycyjną, przeznaczoną na spłatę reszty długu za wykonane prace przy pochylni od ul. Słomianej. Za wszelkie ofiary dziękujemy.
- RORATY w kościele codziennie w tygodniu od poniedziałku do soboty o 7.00. Wcześniej o godz. 6.40 Godzinki ku czci NMP. Zapraszamy na poranne modlitewne czuwanie dzieci i dorosłych. Nie zapomnijmy o lampionach adwentowych i postanowieniach.
- Od dzisiaj przez dwie kolejne niedziele, jak co roku Zespół Charytatywny będzie rozprowadzał opłatki na stół wigilijny i świecie Caritas. Koszt świec to 15zł mała i 20zł duża. Każda ofiara powyżej tej kwoty oraz dobrowolna ofiara za opłatki przeznaczona zostanie na przygotowanie paczek świątecznych dla osób samotnych i potrzebujących z naszej parafii oraz na pomoc stałym podopiecznym Zespołu. W ostatnim czasie Zespół oprócz pomocy stałym podopiecznym współfinansował zakup aparatu tlenowego dla osoby z terenu naszej parafii oraz przekazał z zebranych ofiar parafian 2500 zł na diecezjalny Dzień Ubogich. Przekazał także comiesięczną składkę w kwocie 300 zł na rzecz Kościoła w potrzebie. Zebranie zespołu w biurze w poniedziałek o godz. 14.30. Za działalność charytatywną wszystkim członkom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy.
- W minionym tygodniu do wszystkich skrzynek pocztowych mieszkań na terenie parafii, dostarczyliśmy karty deklaracji zgłoszenia tegorocznej wizyty kolędowej. Serdecznie prosimy parafian o sprawdzenie czy dotarły. W razie braku, karty można pobrać i wypełnić w zakrystii lub kancelarii. Prosimy również o przekazanie sąsiadom, osobom chorym i nie wychodzącym z domu, informacji o potrzebie zgłoszenia kolędy. Wypełnione deklaracje będziemy zbierać do trzeciej niedzieli Adwentu 21.12.2025. Odwiedziny rozpoczniemy zaraz po Nowym Roku, od 2 stycznia. Informację bliższą podamy w ostatnią niedzielę roku, czyli 28 grudnia. Na deklaracjach prosimy zaznaczyć, kto chce otrzymać papierową wersję Biuletynu Parafialnego 2025, który przyniesiemy zainteresowanym podczas Kolędy.
- Rozpoczął się okres grzewczy i już (za listopad) widzimy zdecydowanie wyższe koszty opłat za prąd i ogrzewanie z MPEC. W naszym kościele korzystamy z elektrycznego podgrzewania podestów pod ławkami oraz ogrzewania nadmuchowego zasilanego przez MPEC. Pozwala to złamać niską temperaturę i utrzymać 13-14 stopni w kościele, który ma wyjątkowo dużą, trudną do ogrzania kubaturę. Jest to dla nas trudny okres finansowy. Wspólna troska wielu, choćby drobna może dać dobre efekty. Z tego powodu zwracamy się z gorącą prośbą o zaplanowanie wyższych ofiar na składki w okresie zimowym, przeznaczonych na ten cel.
- Do skarbon zbieramy ofiary na choinki i świąteczny wystrój naszej świątyni.
- W liturgii tygodnia:
- poniedziałek: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
- sobota: wspomnienie św. Lucji, dziewicy i męczennicy - W minionym tygodniu pożegnaliśmy: + Ryszarda Gila. Pomódlmy się: „Dobry Jezu...”.
30.11.2025 - I Tydzień Adwentu
- Rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny - dzisiaj 1 Niedziela ADWENTU, który jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania.
- RORATY w kościele codziennie w tygodniu od poniedziałku do soboty o 7.00. Wcześniej o godz. 6.40 Godzinki ku czci NMP. Zapraszamy na poranne modlitewne czuwanie dzieci i dorosłych pod hasłem: Z Papieżem Leonem czekamy na Jezusa. Tegoroczne Roraty to wyjątkowa okazja, by przybliżyć dzieciom i dorosłym postać nowego papieża, Leona XIV, czyli Roberta Francisa Prevosta. Wiele wątków z papieskiego dzieciństwa i młodości może być inspiracją szczególnie dla najmłodszych. Życie Leona XIV pokazuje, że warto iść za głosem Boga. Nie zapomnijmy o lampionach adwentowych i postanowieniach.
- W najbliższym tygodniu wypadają: I-piątek i I-sobota miesiąca. W I‑piątek spowiedź rano od 6.30 i wieczorem od 17.30, w I‑sobotę Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Po Mszy roratnej o 7.00, Różaniec i zmiana Tajemnic.
- Grudniowe odwiedziny chorych z comiesięczną posługą spowiedzi i Komunii świętej, przesunięte na piątek przed samymi Świętami, czyli 19 grudnia. Odwiedzimy wtedy stałych chorych i osoby chcące bezpośrednio przygotować się do Bożego Narodzenia.
- Spotkanie kandydatów do bierzmowania w najbliższy piątek o godz. 19:00 w kościele. Wcześniej młodzież zapraszamy na spowiedź od 17.30 i Mszę I-piątkową.
- Od przyszłej niedzieli (drugiej Adwentu) przez dwie kolejne, jak co roku Zespół Charytatywny będzie rozprowadzał opłatki na stół wigilijny i świecie Caritas. Koszt świec to 15zł mała świeca i 20zł duża. Każda ofiara powyżej tej kwoty oraz dobrowolna ofiara za opłatki przeznaczona zostanie na przygotowanie paczek świątecznych dla osób samotnych i potrzebujących z naszej parafii oraz na pomoc stałym podopiecznym Zespołu. W ostatnim czasie Zespół oprócz pomocy stałym podopiecznym współfinansował zakup aparatu tlenowego dla osoby z terenu naszej parafii.
- Za tydzień I-niedziela miesiąca i parafialna składka inwestycyjna. Za wszelkie ofiary dziękujemy.
- W przyszłą niedzielę 7 grudnia o 10.30 Msza, a następnie spotkanie dla rodziców tegorocznych dzieci I-Komunijnych.
- Wczoraj odbył się Turniej piłkarski dla ministrantów i lektorów – Dekanatu Podgórze. Nasza parafia reprezentowana była w dwóch kategoriach. Ministranci Młodsi zajęli III miejsce, zaś Ministranci Starsi zajęli I miejsce. Chłopcom gratulujemy.
- Dzisiaj na Mszy o 10.30 odbyło się Uroczyste Przyjęcie kandydatów Służby Liturgicznej naszej parafii do grup: scholki, ministrantów i lektorów. Rodzicom i pobłogosławionym serdecznie gratulujemy, życząc owocnej posługi ku „Chwale Bożej i pożytkowi ludzi”. Gratulacje składamy też na ręce opiekunów grup: s. Hanny Sas i Ks. Macieja Medesa.
- W najbliższym tygodniu rozpoczniemy roznoszenie do skrzynek pocztowych mieszkań na terenie parafii deklaracji zgłoszenia tegorocznej wizyty kolędowej. Zwrot do 21.12.2025 Deklaracje będzie można też w przyszłą niedzielę pobrać i uzupełnić w zakrystii.
- Do skarbon zbieramy ofiary na choinki i świąteczny wystrój naszej świątyni. Dziękujemy za życzliwe ofiary składane na ten cel.
- W liturgii tygodnia:
- środa: wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
- sobota: wspomnienie św. Mikołaja (ulubionego świętego darczyńców i obdarowanych) - W minionym tygodniu pożegnaliśmy: + Stefanię Kurek. Pomódlmy się za zmarłych: „Dobry Jezu...”.
Do wglądu:
- Pożegnalny List Abp. Marka Jędraszewskiego na I-Niedzielę Adwentu 2025
- Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce nt. mianowania nowego Metropolity Krakowskiego.
23.11.2025 - Niedziela Chrystusa Króla
- Dzisiaj ostatnia niedziela mijającego Roku Liturgicznego - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, po każdej Mszy Akt poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusa. Po Mszy o 10.30 przed Najświętszym Sakramentem, uroczyście w imieniu całej parafii, odmówimy Litanię do Serca Pana Jezusa. Za odmówienie aktu można zyskać - odpust zupełny. Podczas tego nabożeństwa poświęcimy tablicę Roku Świętego, informującą o naszej wdzięczności za dar i łaski mijającego roku. Zostanie ona umieszczona jako znak i pamiątka „pielgrzymowania nadziei” na krzyżu jubileuszowym naszej parafii.
- Po południu, zapraszamy na spektakl poetycko-muzyczny pt. „Korona dla króla” poświęcony 1000-letniej rocznicy powstania Państwa Polskiego i koronacji pierwszego władcy Polski – Bolesława Chrobrego. Przedstawienie odbędzie się dzisiaj 23 listopada o godz. 16.30 w Auli św. Kingi pod kościołem. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
- W najbliższy wtorek po Mszy wieczornej ok 19.00, wieczór modlitewny przy Krzyżu św. Franciszka. Modlitwa będzie przeplatana ciszą, muzyką i kanonami z Taize.
- W przyszłą niedzielę (30-go listopada) na Mszy o 10.30 uroczyste błogosławieństwo nowych członków Liturgicznej Służby Ołtarza i Scholki Serdecznie zapraszamy do udziału szczególnie rodziny kandydatów.
- Za tydzień rozpoczniemy Adwent. To szczególny czas radosnego przygotowania i modlitwy. Będziemy praktykować poranne Msze roratnie w tygodniu o 7.00 oraz śpiewanie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Już dzisiaj zapraszamy do uczestnictwa wszystkich parafian, uczniów sąsiadującej szkoły, dzieci przygotowujące się do I-Komunii z rodzicami i kandydatów do bierzmowania.
- Do skarbon zaczynamy zbierać ofiary na choinki i świąteczny wystrój kościoła.
- Od dzisiaj rozpoczynamy zimowy okres grzewczy. Będziemy podgrzewać podesty pod ławkami oraz sukcesywnie włączać ogrzewanie nawiewowe kościoła. W tygodniu prosimy zajmować 3‑środkowe sektory przed ołtarzem i ambonką, które będą podgrzewane. W tym okresie prosimy o hojniejsze ofiary, na pokrycie kosztów ogrzewania. Za troskę o potrzeby kościoła dziękujemy.
- W liturgii tygodnia:
- poniedziałek: Wspomnienie Męczenników św. Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy
- Ogłoszenia parafialne
- Intencje tygodnia
- Chrzty
- Śluby
- Nekrologi
- WYPOMINKI ROCZNE 2025/26
- BIULETYN PARAFIALNY
- PRZEWODNIK po Wielkim Tygodniu
- WIELKI TYDZIEŃ 2026 + spowiedź
- 2026 REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
- Śpiewnik Boże Ciało
- DOKUMENTY KOŚCIELNE
- WYDARZENIA DIECEZJALNE
- Wydarzenia Parafialne
- 2026 06 20-21 Pielgrzymka DOLNY ŚLĄSK
- 2026 06 5-8 Pielgrzyma Rowerowa do Częstochowy
- 2026 05 09 Parafialny PIKNIK życzliwości
- 2026 04 Synodalny Zespół Rodzin
- 2026 01 11 - SPEKTAKL Jasełka na strychu
- 2026 01 10 - VI PODWAWELSKIE KOLĘDOWANIE - symfonicznie
- 2026 01 03 - EKUMENICZNY wieczór kolęd i życzliwości
- Listy i Odezwy Metropolity
•







